Kŕmenie králikov Hyla

Neviem napísať ako to robte Vy tak napíšem ako to robím ja.

Nižšie opísané dávkovanie sa môže líšiť podľa rôznych druhov krmiva.

Používam krmivo KK špec. KUL s obsahom emanoxu (ďalej len KK). Toto krmivo je určené pre kojace samice.

Používam toto krmivo pre všetky králiky v mojom chove.
Precízne dávkovanie krmiva je dôležitým pilierom dlhodobého úspešného chovu.
Kŕmim 2x denne v 12 hodinovom intervale
Dávkovanie :
Chovný samci:
KK denná dávka 2 x 75-90 gr
Eliance una pri večernom kŕmení 25 gr.
Podľa dostupnosti im podávam čerstvú koreninovú zeleninu.
Každý mesiac podávam 10 dní Rabitín (5 ml za deň, celkovo za 120 dní 50 ml)
Chovné samice:
Denná dávka KK 2 x 75-90 gr.
3 dni pred plánovaným pôrodom, znížim dávku na 2x 60-75 gr KK a doplním 40-60 gr prípravkom Eliance una.
Po pôrode dám 2x 80 gr KK a pridám granulované mlieko 2x 30 gr.
Postupne dvíham kŕmnu dávku až na 21 deň dosiahnem maximálnu dávku 2×150 gr KK
Podľa počtu odchovaných mláďat a kondícií samice aj mláďat dávkujem granulované mlieko.
(niektoré samice potrebujú viac niektoré menej krmiva, je dobré sledovať samice a spoznať ích konkrétnu spotrebu krmiva, ja dbám na to aby mali samice do ďalšieho kŕmenia prázdne kŕmidlá).
Ak používate granulované mlieko nepredávkujte ho maximálna odporpúčaná dávka je 4%
Kŕmenie mláďat.
považujem za časovo najnáročnejšiu a najdôležitejšiu časť chovu. Na kŕmenie mláďat vynakladám najviac energie. Celoročne vykonávam riadené kojenie mláďat raz za 24 hodín. Hniezda otváram presnýb čas na dobu 10-20 min. Následne skontrolujem mláďatá v hniezde ak je potreba samicu pustím do hniezda a kojenie zopakujem.
V mojom chove začínam s prikrmovaním mláďat od veku 11-12 dní. Pri každom kŕmení dám do hniezda králikov pár kuskov KK. Riadené kojenie ukončím po 14 dňoch. Keď mláďatá vylezú z hniezda začnem ich prikrmovať.
Ďalšie kritické obdobie v kŕmení nastáva v období po odstave. Odstavujem vo veku 35 dní. Ak mám dostatok miesta odoberiem samicu od mláďat, a nechám mláďatá ďalší týžden spolu. V tomto období veľmi prísne dávkujem krmivo viď tabulky kŕmenia. Ak používate granulované mlieko nepredávkujte ho maximálna odporpúčaná dávka je 4%.
Jatočným králikom podávam od veku 42 dní do veku 60-65 dní, Acidomid, Amivit a Optimin podľa odporučeného dávkovania výrobcu.Je veľmi dôležité aby mali králiky stále dostupnú pitnú vodu. V mojom chove mám centrálne napájanie s dávkovačom vitamínov. Ak používate napájačky musí dbajte na správny výber objemu musí vydržať voda králikom od kŕmenia po kŕmenie. Nedostatok vody spôsobuje zhoršenie trávenia. Radšej hladný králik s prístupom k vode ako nažratý bez vody!.

Ak máte zdroj čerstvého kravského alebo kozieho mlieka, neváhajte a využite ich pre kojace samice ale môžete podávať aj pre samcov a jatočné králiky. Platí zásada hygieny a podávať len málo aby sa mlieko neskazilo.